PRAHA / Fórum pro architekturu a média•Husova 18a•Brno•Czech Republic
Kavárna / po-pá 12-24 h / so+ne 16-24 h
DUBEN 2017
SO / 1. 4. / JEDEN SVĚT / 18.30 – To End a War / 21.00 – When Will This Wind Stop / projekce
18.30 >> To End a War (Marc Silver, USA, Columbia, UK, 2016, 90 min)
21.00 >> When Will This Wind Stop (Aniela Astrid Gabryel, Poland, 2016, 66 min)
Projekce probíhá v rámci Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jeden Svět, jehož letošním tématem je Umění spolupráce.
NE / 2. 4. / JEDEN SVĚT / 18.30 – DIY Country / 21.00 – The Wait / projekce
18.30 >> DIY Country (Antony Butts, France, UK, 2016, 80 min)
21.00 >> The Wait (Emil Langballe, Denmark, 2016, 58 min)
Projekce probíhá v rámci Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jeden Svět, jehož letošním tématem je Umění spolupráce.
PO / 3. 4. / JEDEN SVĚT / 18.30 – Shot in the Dark / 21.00 – Golden Dawn / projekce
18.30 >> Shot in the Dark (Frank Amann, Germany, 2016, 79 min)
21.00 >> Golden Dawn – A Personal Affair (Angélique Kourounis, Greece, 2016, 90 min)
Projekce probíhá v rámci Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jeden Svět, jehož letošním tématem je Umění spolupráce.
18.30 >> Plastic China (Jiu-liang Wang, China, 2016, 82 min)
21.00 >> The Father, The Son and The Holy Jihad (Stéphane Malterre, France, 2016, 119 min)
Projekce probíhá v rámci Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jeden Svět, jehož letošním tématem je Umění spolupráce.
PÁ / 7. 4. / 20.00 / Hudba PRAHA: Zs (US/ Sam Hillmer, Greg Fox, Patrick Higgins) / koncert
Koncert Brooklynské kapely Zs, jejíž členy jsou Sam Hillmer (tenor sax), Patrick Higgins (guitar, electronics) a Greg Fox (percussion). Kapela se do Brna vrací mimo jiné s novou desku. Vstupné 150Kč předprodej / 200Kč na místě.
SO / 8. 4. / 15.00 / Živé hraní k promítání / dětský multimediální workshop
Pravidelný multimediální dětský workshop, jenž je součástí série vzdělávacích akcí, které se jak v praxi, tak i v teorii, věnují nejmladším posluchačům a audiovizuálním umělcům, generaci “born digital” od 6 let. Tentokrát si vyzkoušíme propojit zvuk s cvičením, pohybem a imaginací.Vstupné 150 Kč.
PO / 10. 4. / 10.00 / STUDIO_P2P / diskuse
STUDIO je dopolední cyklus diskusí a konzultací pro studenty architektury.
Konzultační dopoledne věnované architektuře, kde si bez přítomnosti pedagogů navzájem představí rozpracované ateliérové projekty. Podnět k formulaci zpětné vazby a kritickému zamyšlení se nad předloženými pracemi mění a obohacuje pozici studenta. Setkání je otevřené pro všechny české i zahraniční školy architektury se snahou vytvořit heterogenní prostředí, oslovit různé ročníky i ateliéry a poskytnout alternativní odezvu k práci.
ÚT / 11. 4. / 20.00 / RADIO IVO: Život nedoceníš / divadlo
Přenesení rozhlasové hry na divadelní prkna bez jakékoli transformace. Pouze s možností vidět její vznik. Normální příběhy ze života. Rozpačitá trojice performerů podává vcelku suverénní výkon. Hrají: Johana Švarcová (KAZETY), Petr Marek (Midi Lidi), Marian Moštík (LÁHOR/Soundsystem).
ST / 12. 4. / 19.00 / PROSTOR PRO DESIGN: studio Herrmann & Coufal / autorská přednáška, diskuse
Série autorských prezentací s diskusí. Svoji tvorbu představí absolventi Ateliéru produktového designu Vysoké školy uměleckoprůmyslové Eduard Herrmann a Matěj Coufal. Produktový design, interiérový design, design instalací, design ve veřejném prostoru. Vstup zdarma.
ST / 19. 4. / 20.00 / AVA: MONKEY PLOT + MOON RELAY / koncert
Koncert kapel Monkey Plot (členové Karokh, Ich Bin N!ntendo a další) a Moon Relay.
Obě formace minulý rok vydaly vynikající alba na labelu Hubro, první zmínění mají blízko k přemýšlivější tvorbě Fugazi či k Thurstonovi Moorovi ze Sonic Youth. Druhá se blíží více k no wave a nebojí se krautového motorického beatu, obě však k sobě mají blízko ošlehaným kytarovým zvukem, který naznačuje někde hlouběji dřímající noise rockovou duši.
PÁ / 21. 4. / 19.00 / BLÍZKÝ VÝCHOD: Marek Čejka & Karel Cudlín / politologická přednáška
Další ze série pravidelných přednášek politologa Marka Čejky na současná témata spojená s Blízkým východem.
Na setkání a diskusi Marek Čejka tentokrát pozval Karla Cudlína, jednoho z našich nejlepších fotodokumentaristů, se kterým si budeme povídat (nejen) o jeho zkušenostech a fotografování na Blízkém východě, a to hlavně v Izraeli a Palestině. Vstupné zdarma.
ÚT / 25. 4. / 19.00 / Stará Aréna: Pekingská kachna / divadlo
“Žít dál v krveprolití, jaké nepoznal svět, dokážou jen psi.”
Gastronomický výlet za hranice lidskosti a vkusu. Ostravský nezávislý prostor Stará aréna nabídne v rámci večera svou inscenaci s názvem Pekingská kachna, ve které se hlavní role zhostí Lukáš Adam.
ČT / 27. 4. / 15.30 / Fashion Revolution Day BRNO / přednáška, promítání, fashion talk
Fashion Revolution Day v Brně. Akce na podporu kampaně pro transparentní módní průmysl se zajímavými hosty.
FASHION REVOLUTION je mezinárodní kampaň, která vznikla v Londýně. Kampaň usiluje o lepší a transparentnější módní průmysl a připomíná fakt, že jsme to právě my, spotřebitelé, kdo mohou módu měnit směrem k uvědomělejší a životu příznivější aktivitě.
PÁ / 28. 4. / 20.00 / Hudba PRAHA: OvO + Larsen / koncert
Koncert italských experimentálních formací. Kultovní post-rockový turínský spolek Larsen, jehož členy jsou Fabrizio Modonese Palumbo, Marco “il Bue” Schiavo, Paolo Dellapiana a Roberto Maria Clemente, kteří mimo jiné představí aktuální album „Of Grog Vim, jenž vyšlo vloni na Important Records. OvO je industriální noise, jehož hnacím motorem jsou Bruno Dorella (bicí, basa, zpěv) a Stefania Pedretti (zpěv, křik, kytara, housle). Vstupné 150Kč předprodej.
BŘEZEN 2017
ST / 1. 3. / 20.00 / Zvláštní okolnosti / křest knihy, afterparty
Křest knihy Jana Šrámka a Jany Kořínkové, jejímž cílem je upozornit na problematiku plastik z poválečného období, které nenávratně mizí z veřejného prostoru.
> Zvláštní okolnosti křest + FaVU BAT NIGHT #01 <
Zahajovací event brněnské části festivalu MULTIPLACE / creativity and culture after the digital.
Vystoupí: M.E.S.H. (US/PAN), Simon Kaiser (DE/TRADE), DVDJ NNS (CZ/KSK), Kadaver (CZ/NONA). Visuals/design: Kateřina Blahutová (DVDJ NNS).
Pravidelný multimediální dětský workshop, jenž je součástí série vzdělávacích akcí, které se jak v praxi, tak i v teorii, věnují nejmladším posluchačům a audiovizuálním umělcům, generaci “born digital” od 6 let. Téma: Digitální partitury.
Partitury II. [after the digital] + Koncert
Intermediální umělec Michal Kindernay představí svou tvorbu v rámci pravidelné S(o)unday Mixtapes „poslechovky“ terénních nahrávek. V průběhu večera odprezentuje zvukové fragmenty tvorby z nedávné doby.
Bastl Instruments je kolektiv, jenž se mimo jiné zabývá vývojem a výrobou modulárních syntezátorů. V rámci festivalu Multiplace shromáždí členové kolektivu své syntezátory a postaví z nich obří stěnu, u které se po dobu dvou dnů budou v intervalech 2-3 hodin střídat. Utkání s modulárním syntezátorem monstrózních rozměrů a pokus o jeho zkrocení podle jednotlivých hudebních vkusů v přímém přenosu. Vždy od 12.00 po celý den.
ST / 8. 3. / 18.30 / Finalisté CJCH / projekce
Projekce časosběrného dokumentu Lenky Lindaurové o finalistech Ceny Jindřicha Chalupeckého, který sleduje v průběhu šesti let tvorbu sedmi umělců. Akce je součástí doprovodného programu k probíhající výstavě Neváhej a ber! Před projekcí filmu proběhne od 17 hodin komentovaná prohlídka výstavy.
Diskuse s prof. Jozefem Gruskou, světovou kapacitou v oboru kvantových počítačů, pionýrem počítačového výzkumu a s jedním z prvních československých programátorů a komentátorů informační revoluce. Budou probírána témata hypotetické výpočetní techniky, otázek (budoucnosti) informatiky a její společenské, přírodní i vědecké perspektivy, dále megavýzvy, před kterými dnes stojí lidstvo, tzv. GNR-revoluci (genetika, nanotechnologie, robotika). Rozhovor povede Palo Fabuš.
Setkání publicistů, festivalových dramaturgů a iniciátorů Pavla Klusáka, Aleše Stuchlého a Karla Veselého. Nové estetiky, tvůrčí vrcholy a objevy loňského roku v nezávislém popu a experimentální hudbě aneb dynamický večer plný projekcí, nahrávek, komentářů a bezděčných performancí. Tolik hudby všude: ale není už nějaká divná? Nedegenerují autoři ve všech těch mikroscénách? Je tvoje sociální bublina lepší než moje sociální bublina? Co znamená, že ve válce mlčí múzy? A hudební publicista mezitím stárne: udrží si jeho srdce a naslouchátko kontakt s hudbou nastupující generace?
V rámci pravidelných večerů S(o)unday Mixtapes představí interdisciplinární umělkyně Martyna Poznańska svou práci a výzkum zaměřený na „listening and hearing“ jako transformativní akt v městském prostředí. Zároveň zve k tzv. sound-walku a následné performance, ve které poodkryje prchavý charakter afektu v rámci různých módů vnímání, ve kterých je důraz kladen především na postavu diváka – posluchače a jeho zvukovou zkušenost.
ST / 15. 3. / 19.00 / VIDEOGRAM: Dominik Gajarský / autorská přednáška
Další ze série večerů věnovaných autorským prezentacím současných podob pohyblivého obrazu. Tentokrát s hostem Dominikem Gajarským, jenž patří mezi finalisty Ceny Jindřicha Chalupeckého pro rok 2017.
Večery se konají ve spolupráci Kabinetu audiovizuálních technologií FaVU VUT s Moravskou galerií v Brně a kolektivem Fiume.
Další ze série pravidelných přednášek politologa Marka Čejky na současná témata spojená s Blízkým východem. Tentokrát s Jiřím Barošem o vztahu náboženství a politiky.
ST / 22. 3. / 18.00 / PROSTOR PRO DESIGN: Design v Českých zemích 1900-2000 / přednáška, diskuse
Série autorských prezentací s diskusí. Prezentace jedinečné publikace, která mapuje dějiny moderního designu na našem území. Kniha je výsledkem několikaleté práce širokého autorského týmu, těšit se můžete na editory knihy Ivu Knobloch a Radima Vondráčka. Vstup zdarma.
ČT / 23. 3. / 19.00 / Zajatci filmu / projekce
Komentovaná projekce dvou filmů v režii Jiřího Havlíčka za účasti autora a hudební performance Jana Kratochvíla. Promítání je součástí doprovodného programu k výstavě Teorie duchů v Galerii TIC. Vstupné dobrovolné.
Film Týden (r. Jiří Havlíček, 2016, 12 min., 16mm) + Zajatci filmu (r. Jiří Havlíček, 2012, 10 min., VHS).
Přednáška berlínské umělkyně a kurátorky Inge Zimprich o aktivitách sdružení HABEN UND BRAUCHEN a prezentace výsledků třídenního workshopu s názvem Malá škola prekarizované práce, ve kterém se společně s Ingou Zimprich budou účastníci zabývat tím, jak funguje tzv. prekarita v uměleckém kontextu, jak nás ovlivňuje a jak dopadá na naše vztahy a uměleckou práci.
PO / 27. 3. / 19.30 / Depog: Sakurambo / experimentální divadlo
Třetí část monodramatického triptychu DIY v podání experimentálního divadla D’Epog. Klasické činoherní monodrama volně inspirováno životem, dílem a heroickou smrtí držitele Nobelovy ceny za literaturu Yukio Mishimy. D´EPOG je platformou pro současnou experimentální inscenační tvorbu. Vstup 80 Kč studenti / 180 Kč dospělí.
ÚT – ÚT / 28. 3 – 4. 4. / 18.30 + 21.00 / Jeden Svět / festival dokumentárních filmů
Letošním tématem Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jeden Svět je Umění spolupráce. Promítání budou probíhat každý den v 18.30 a 21.00.
Oznámení Theresy May o „tvrdém Brexitu“, Trumpovo převzetí moci ve Spojených státech a posilování radikální pravice, neochota evropských zemí k solidaritě při řešení migrace – zdá se, jako by dnešní společnost ztrácela tolik potřebnou schopnost spolupracovat.
19. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden Svět chce letošním ročníkem připomenout hodnotu společného úsilí a sdílení. V době populistické rétoriky, negativních diskusí na sociálních sítích a záplavy „fake news“ je spolupráce pozitivní cesta, jak reagovat na rozdělenou společnost v krizi hodnot.
ÚT / 28. 3. / JEDEN SVĚT / 18.30 – Dugma: The Button + Cyber Jihad / 21.00 – Czech Allah / projekce
18.30 >> Dugma: The Button (Pål Refsdal, Norway, 2016, 57 min) >> Cyber Jihad (Hans Busstra, Netherlands, 2016, 48 min)
21.00 >> Czech Allah (Zuzana Piussi, Czech Republic, 2017, 91 min)
Projekce probíhá v rámci Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jeden Svět, jehož letošním tématem je Umění spolupráce.